wtorek, 8 czerwca 2010

ABC dokumentalisty- Dokumentaliści mówią, że najpiękniejszym krajobrazem na świecie jest ludzka twarz. Na tym budujemy pierwsze ćwiczenia. Zachęcamy do kontemplacji ludzkiej twarzy. Obojętne, co człowiek robi, w jaki sposób jest skupiony i tak się to ciekawie go ogląda. Warto spróbować takiej czułej, czujnej i cierpliwej obserwacji. W drganiach twarzy, minie, spojrzeniu widzimy cały świat. Kilka połączonych ze sobą portretów może stworzyc? piękny obraz miasteczka - tłumaczy Piotr Stasik, filmowiec i koordynator kursu "Przedszkole Filmowe".

Przedszkole Filmowe to weekendowy kurs dla gimnazjalistów, licealistów i studentów, którzy chcą postawić pierwsze kroki na drodze edukacji filmowej. Jego pomysłodawcą jest Andrzej Wajda, który chciał w swojej szkole stworzyć miejsce dla najmłodszego pokolenia filmowców. Od kilku lat w organizację warsztatów włączyło się Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". Opiekunem grupy i jej animatorem został Piotr Stasik, który uważa, że realizacja filmu dokumentalnego jest przede wszystkim
pretekstem do spotkania z drugim człowiekiem.

Film dokumentalny pozwala na opowiadanie uniwersalnych historii o doświadczanej rzeczywistości. Zachęca młodych ludzi do cierpliwego obserwowania świata, rozwijania wyobraźni i przekładania pomysłów na język ruchomego obrazu.

- Uczestniczenie w Przedszkolu jeszcze bardziej uwrażliwiło mnie na to, co się dzieje dookoła. Przebywając z osobami, o których nakręciłam dokument, zobaczyłam, jak wieloma różnymi rzeczami można się cieszyć. Nabrałam większego dystansu do siebie i swoich spraw. Dzięki pracy w Przedszkolu zobaczyłam, jak dużo jest we mnie wytrwałości w dążeniu do celu - wspomina Marta Hryniuk, licealistka i malarka, która zrobiła film o opiekuńczym domu dziecka.

Grupa Przedszkolaków podczas kilkumiesięcznego, intensywnego kursu ma szansę porozmawiać z mistrzami polskiego kina min. Andrzejem Wajdą, Marcelem Łozińskim, Jackiem Bławutem, Wojciechem Marczewskim, czy bliskim współpracownikiem Krzysztofa Kieślowskiego - Krzysztofem Wierzbickim.

Młodzi dowiadują się w jaki sposób rozmawiać z ludźmi, dlaczego warto w sposób dokumentalny opisywać rzeczywistość, czym jest etyka z zawodzie dokumentalisty, gdzie są granice intymności, których nie wolno przekroczyć. W ramach zeszłorocznej edycji grupa Przedszkolaków stworzyła wspólny spot o Warszawę (http://vimeo.com/10787423). - Film to praca zespołowa i wzajemne kupowanie pomysłów. Wiele nauczyłem się przy realizacji wspólnego filmu, o mojej Warszawie - przyznaje uczestnik kursu, Mateusz Żegliński.

W ramach tegorocznej edycji kursu grupa stworzy wspólny film opowiadający o jednej z warszawskich ulic.

Jeśli chcesz zobaczyć jakie filmy powstały w latach 2008-2009 napisz do nas: przedszkole.filmowe@gmail.com - podaj swój adres korespondencyjny, a w tytule maila napisz: "DVD"; bądź odwiedź nas w siedzibie ę (Mokotowska 55).

1 komentarz:

 1. ciągle mi ktoś zdjecia pstryka - a mogę je zobaczyć?
  liczę, że gdzieś się pojawią :))
  (tym razem mówię o tych z weekandowych zajęć)
  Uprzejmie proszę o wstawianie na serwery czy "gdziekolwiek" z linkiem do strony.
  :D

  OdpowiedzUsuń