środa, 26 września 2012

Sesja montażowa!

Kolejne spotkania z bohaterami z Żyrardowa. Ostatnie dokrętki. Wizyta w Domu Opieki Społecznej, nocne kursy z zaprzyjaźnionym już na zawsze taksówkarzem, a przede wszystkim - codzienna praca nad zmontowaniem nakręconych materiałów. W niedzielę długo nie mogliśmy rozjechać się do domów, tyle jeszcze zostało do dogadania i poprawienia. Dajemy sobie miesiąc na dopięcie etiud na ostatni guzik. Pod koniec października zaprosimy naszych bohaterów i żyrardowskich przyjaciół na pokaz. Trzymajcie kciuki!














fot.Ula Klimek

wtorek, 21 sierpnia 2012

Druga wizyta w Żyrardowie

Wróciliśmy z drugiej sesji Przedszkola. Przez trzy dni od rana do późnej nocy filmowaliśmy miejsca i bohaterów, spotkanych podczas naszej poprzedniej wizyty. Szukaliśmy też nowych. Taksówkarz jeżdżący na nocną zmianę, Pani Iza opiekująca się lokalnym dziecięcym kółkiem teatralnym, dwoje młodych chłopaków, mieszkańcy lokalnego ośrodka dla osób starszych,  kinooperator który nie cierpi kina, ale kocha swoje projektory - ci oraz inni ludzie pozwolili nam na chwilę przysiąść się do siebie z kamerą. Bardzo im za to dziękujemy. Odwiedził nas też Wojciech Staroń, z którym konsultowaliśmy materiały i Weronika Bławut, z którą omawialiśmy je pod kątem montażu.  Za miesiąc - dokręcamy i montujemy!














środa, 25 lipca 2012

Odkrywamy Żyrardów

Za nami pierwsze spotkanie nowej drużyny Przedszkola Filmowego. Przez 3 dni przeczesywaliśmy cały Żyrardów poszukiwaniu miejsc, bohaterów i tematów, o których będziemy chcieli opowiedzieć w naszej etiudzie. W sierpniu do nich wrócimy.
























środa, 4 lipca 2012

Przedszkole Filmowe po raz dzieisiąty!

Ruszyła X edycja Przedszkola Filmowego! W tym roku wyjątkowa - przez 3 miesiące spotykamy się z uczestnikami w Żyrardowie, gdzie zrealizujemy wspólną etiudę o tym niezwykłym mieście. Czekamy z niecierpliwością na spotkania z mieszkańcami. Nasz apetyt zaostrza fakt, że dzięki współpracy nawiązanej przez Szkołę Wajdy oraz miasto Żyrardów, będziemy mieć okazję mieszkać i pracować w przepięknej, odrestaurowanej Resursie
 We wrześniu mamy nadzieję zaprosić wszystkich mieszkańców na pokaz efektów naszej pracy!



środa, 6 czerwca 2012

ZAPRASZAMY NA X EDYCJĘ PRZEDSZKOLA FILMOWEGO!

Ruszamy z naborem!
Masz 14-20 lat?

Chcesz  pod okiem profesjonalistów pracować nad swoją pierwszą etiudą dokumentalną?
Zgłoś się do Przedszkola Filmowego! Jak co roku zapraszamy młodych pasjonatów filmu dokumentalnego do udziału w niezwykłej filmowej przygodzie! Nie musisz mieć doświadczenia filmowego, liczymy na Twoją energię, ciekawość świata, chęć do pracy w grupie i otwarcie na nowe wyzwania!

 Co należy zrobić?

1. wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajduje się TUTAJ  - termin upływa 24 czerwca 2012r!!

2. Wybrane osoby zaprosimy na spotkanie, które odbędzie się na przełomie czerwca i lipca w Warszawie

3. 15 wybranych osób weźmie udział w Przedszkolu Filmowym - w tym roku w nieco zmienionej formule: w ramach Przedszkola odbędą się trzy 3-dniowe zjazdy w terminach: 17-19 lipca, 17-19 sierpnia oraz 21-23 września. Podczas zjazdów uczestnicy będą poznawali kolejne etapy realizacji filmu dokumentalnego oraz wspólnie, pod okiem doświadczonych twórców, zrealizują etiudę dokumentalną. W tym roku spotkania będą odbywały się w Żyrardowie pod Warszawą.

Koszt udziału w Przedszkolu Filmowym wynosi 500zł - w uzasadnionych przypadkach kwota ta może zostać rozłożona na raty, zmniejszona lub całkowicie anulowana!

W razie pytań prosimy o mail na adres dorota.borodaj@e.org pl  lub telefon: 665 750 260

Czekamy na Wasze zgłoszenia!!



Program jest realizowany wspólnie przez Szkołę Wajdy i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” przy dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej




poniedziałek, 28 maja 2012

Nabór na X edycję przesunięty

Śpieszymy donieść, że nabór do X edycji Przedszkola Filmowego został przesunięty. Formularz zgłoszeniowy zostanie opublikowany na początku czerwca. Przepraszamy niecierpliwych i prosimy - miejcie jeszcze przez chwilę oko na naszego bloga! 

sobota, 5 maja 2012

Koniec IX edycji - nadchodzi X odsłona Przedszkola!

IX edycja Przedszkola za nami. To był niezwykły, intensywny czas. Czas pierwszych spotkań s filmem dokumentalnym, zmagań ze sprzętem, z bohaterami, czas inspirujących wędrówek, spotkań z mistrzami, a przede wszystkim - rozmów, rozmów i jeszcze raz rozmów. 
Powstało 7 pięknych filmów, wkrótce postaramy się je opublikować w sieci. 

Zanim to nastąpi, ruszamy z naborem do kolejnej edycji. Już za chwilę uruchomimy na tej stronie formularz zgłoszeniowy. 

X edycja przed nami!

A poniżej - zdjęcia z premiery w warszawskiej Zachęcie. Spotkanie z autorami filmów poprowadziła Magdalena Juszczyk/ \








poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Ekran 2.0 zaprasza




Rola nowych mediów w procesie nauczanie będzie głównym tematem dyskusji podczas premiery EKRANU 2.0, która odbędzie się 17 kwietnia o godzinie 15:00 w kinie Muranów w Warszawie. Dzień wcześniej internetowy pakiet lekcji filmowych EKRAN 2.0 w wersji gimnazjalnej będzie dostępny na stronach współorganizatorów: Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej (www.nhef.pl) i w internetowej bibliotece treści audiowizualnych NINATEKA EDU Narodowego Instytutu Audiowizualnego (www.nina.gov.pl).
Postępująca cyfryzacja szkół rodzi pytania o to, w jaki sposób wykorzystywać nowe media w procesie nauczania, by nie utracić kluczowych dla niego treści, jak za ich pośrednictwem przekazać wiedzę w sposób niemniej skuteczny niż w przypadku tradycyjnych metod.  Głównym punktem spotkania 17 kwietnia będzie debata, podczas której zaproszeni nauczyciele, specjaliści branży edukacyjnej oraz filmowcy wspólnie ze zgromadzoną publicznością będą rozstrzygać, jak wykorzystać Nowe media w procesie nauczania.  Wśród zaproszonych panelistów jest dyrektorka II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, filozofka i propagatorka edukacji szytej na miarę – Anna Sobala Zbroszczyk. Do dyskusji zasiądzie również socjolożka i autorka książki pt.: Internet jako nowe dobro wspólne – Justyna Hofmokl oraz Maria Bierzyńska – nerurokognitywistka z katedry psychologii nowoczesnych technologii SWPS. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia – Dariusz Bugalski. Ambasadorami projektu są reżyser Sali Samobójców – Jan Komasa oraz aktor Jakub Gierszał.

EKRAN 2.0 to:
- blisko 30 scenariuszy lekcji filmowych
- około 20 bloków tematycznych
- ponad 120 fragmentów filmów


Internetowy pakiet lekcji filmowych EKRAN 2.0 to wyjątkowy projekt w obszarze edukacji filmowej uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W 2011 roku Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wydały bezpłatny zestaw materiałów dydaktycznych dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych w formie książki i płyty DVD.  Od marca w Internecie dostępna jest jego rozszerzona wersja. Pozytywne recenzje i ogromne zainteresowanie skłoniły organizatorów do stworzenia materiałów dydaktycznych przeznaczonych również dla nauczycieli szkół gimnazjalnych. Od 16 kwietnia premierowe wydanie pakietu edukacyjnego nauczyciele w całej Polsce będą dostępne po zalogowaniu, równolegle na stronach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej (www.nhef.pl) oraz w NINATEKA EDU (www.nina.gov.pl/edukacja/ninateka-edu). 

W skład zestawu wchodzą scenariusze lekcji, prezentacje multimedialne wraz z fragmentami filmów ilustrującymi tematy poruszane w EKRANIE 2.0. W oparciu o komplet materiałów można prowadzić zajęcia języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie czy godziny wychowawczej. Elektroniczna wersja pakietu lekcji filmowych, stworzona przez ekspertów w dziedzinie filmu i edukacji filmowej, obejmuje zagadnienia m.in.: struktury i narracji filmowej, języka filmowego, zniekształceń rzeczywistości w obrazie filmowym, filmu jako źródła historycznego czy pojęcia audiowizualności. Zestaw pomocy dydaktycznych to przede wszystkim scenariusze lekcji i tekstów literackich, a każde szczegółowo opisane zagadnienie wspierane jest przez fragment filmu. Do rozwijania zagadnień i poruszanych w scenariuszach tematów, które ściśle korespondują z podstawą programową w gimnazjum służą fragmenty m.in. z filmów Czas Apokalipsy Francisa Forda Coppoli, Baraka Rona Frickego oraz teledysków Hit the Road Jack zespołu Acid Drinkers. W części przeznaczonej dla szkół ponadgimnazjalnych zagadnienie „związków literatury i dzieła filmowego” nawiązuje do filmu Magdaleny Piekorz Pręgi i książki Wojciecha Kuczoka Gnój, z kolei temat „język filmu i specyfika filmowych środków wyrazu” do Miasta Boga Fernando Meirellesa i Sanatorium pod Klepsydrą Jerzego Hasa oraz źródeł literackich: powieści Miasto i psy Mario Vargasa Llosy i Trzech sióstr Antona Czechowa. 

Pakiet został przygotowany z nauczycielami i praktykami edukacji, którzy proponują różnorodne i atrakcyjne formy pracy z młodzieżą. Przy pomocy elektronicznych zastawów nauczyciele wcielą się w rolę mentora oraz przewodnika po świecie kinematografii, w przystępny sposób zapoznają ucznia z rodzajami i gatunkami filmowymi, kolejnymi etapami postawania filmu, ale przede wszystkim postarają się zaszczepić w uczniach pasję do sztuki filmowej.

EKRAN 2.0 po premierze stanie się częścią edukacyjnej multimedialnej biblioteki Narodowego Instytutu Audiowizualnego, NINATEKI EDU na www.nina.gov.pl, pierwszego w Polsce portalu dotyczącego kultury tworzonego z myślą o uczniach i nauczycielach. W NINATECE EDU znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, wywiady, animacje, filmy eksperymentalne, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne.

EKRAN 2.0 jest inspirującym narzędziem, które poszerza kompetencje medialne i wprowadza do szkół elementy edukacji filmowej i audiowizualnej.

Więcej na: www.nina.gov.pl oraz www.nhef.pl.

Kontakt do mediów:
NHEF: Agata Burdzy agata.burdzy@snh.org.pl oraz
Karol Kwiatkowski karolk@nowehoryzonty.pl
NInA: Agnieszka Wolak agnieszka.wolak@nina.gov.pl

wtorek, 10 kwietnia 2012

Premierowy pokaz etiud Przedszkola




Przedszkole Filmowe to intensywny warsztat dla młodych ludzi (12-20 lat) z całej Polski, którzy pod okiem mistrzów polskiego dokumentu realizują swoje pierwsze etiudy.

Zapraszamy na premierowy pokaz 14 kwietnia o godz. 18.00 do sali kinowej Zachęty Galerii Narodowej w Warszawie.

Na sobotnim pokazie zostanie zaprezentowanych 7 filmów absolwentów ostatniej, IX już edycji:

Leśnik - 6 min. – reż. Patryk Cygler

2. Życie na maksa - 4 min. – reż. Maks Zdybicki

3. Urodziny - 8 min.- reż. Kamil Kwasner

4. Pisarka - 13 min. – reż. Julia Pawlikowska

5. Wojny domowe - 12 min – reż. Aleksandra Popińska


6. Anioł - 20 min. – reż. Joanna Janikowska


7. Bielizna Marioli- 7 min. – reż. Kamila Dróżdż


Po projekcji odbędzie się spotkanie z wykładowcami i uczestnikami Przedszkola, które poprowadzi Magdalena Juszczyk.

Przedszkole Filmowe realizowane jest przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" i Wajda Studio.

Premierowy pokaz filmów to także dobra okazja, żeby porozmawiać z organizatorami warsztatów. W maju startuje rekrutacja do kolejnej edycji projektu.

WSTĘP WOLNY

www.wajdastudio.pl
www.e.org.pl

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

środa, 14 marca 2012

Polska.doc - zaprasza do udziału


Jesteś młodym twórcą, animatorem kultury?
Fotografujesz, kręcisz filmy, tworzysz multimedia?
Traktujesz film dokumentalny, fotografię, multimedia jako sposób opowiadania o otaczającej Cię rzeczywistości?
Chcesz dowiedzieć się jak wykorzystywać film, fotografię i multimedia w pracy z innymi?
Chcesz rozwijać swoje umiejętności pod okiem mistrzów?
Chcesz pracować nad własnym projektem dokumentalnym?

Zgłoś się do projektu Polska.doc. Weź udział w cyklu intensywnych warsztatów, które rozwiną Twoje pasje i pokażą Ci jak przekazywać je innym.

Polska.doc to cykl intermedialnych seminariów dla 30 młodych twórców typu D.I.Y. i początkujących animatorów kultury (18-30 lat). W ramach serii warsztatów uczestnicy rozwiną swoje autorskie projekty fotograficzne, filmowe lub multimedialne pod okiem uznanych profesjonalistów. 20 najlepiej rokujących pomysłów ma szansę na realizację. Program wzmocni także kompetencje uczestników w zakresie realizacji działań animacyjnych i edukacyjnych. Uczestnicy projektu dowiedzą się jak pracować metodami aktywizującymi z wykorzystaniem multimediów. Będą mieli okazję do praktycznego wykorzystania nabytych umiejętności. Część z nich poprowadzi warsztaty filmowe lub fotograficzne pod okiem doświadczonych trenerów.

Warsztaty w ramach Polski.doc prowadzili dotąd mi.in: Jacek Bławut, Paweł Łoziński, Rafał Milach, Łukasz Trzciński, Anna Bedyńska, Adam Mazur, Piotr Stasik, Marta Białek-Graczyk, Janusz Byszewski, Maja Parczewska, Katarzyna Koszewska.

Na zgłoszenia czekamy do 28 marca.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

INFORMACJE PRAKTYCZNE

kontakt: polska.doc@e.org.pl

Dodatkowe materiały (prace filmowe, fotograficzne, plastyczne) możesz przesłać także na nasz adres: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, ul. Mokotowska 55, 00-542, Warszawa

*Koszt udziału w warsztatach to 500 zł (w szczególnych wypadkach kwota może zostać zmniejszona lub anulowana).

Organizator: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”

Partnerzy: Zemos 98, Metropilis TV, Mode Istambul, BFI, Planete Doc Film Festival, Miesiąc Fotografii w Krakowie

Projekt jest realizowany w ramach Youth & Media Progrmme dzięki wsparciu finansowemu Europejskiej Fundacji Kultury (ECF).